Przejdź do głównej części

8. tytuł Drużynowego Mistrza Polski Seniorów!

Grandmaster 27 paź 2018 10:17
2018.10.28 Katowice Szachy Wasko HETMAN GKS Katowice druzynowym Mistrzem Polski Foto Rafal Rusek / Pressfocus

Nasza drużyna Wasko HETMAN GKS Katowice po raz 8. w historii oraz 4. raz pod rząd zdobyła tytuł Drużynowego Mistrza Polski! Najlepszych szachistów z kraju kolejny raz gościła Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Relacja z rundy 9:

Na rundę przed końcem dużą niespodzianką było samodzielne drugie miejsce Wieży Pęgów, która wyprzedzała faworytów – Stilon Gorzów i Polonię Wrocław. W ostatniej rundzie pęgowianie podejmowali drużynę Akademia Szachowa ChessGrow Gliwice. Mecz był bardzo wyrównany, przy stanie 2,5 – 2,5 wydawało się, że Marcin Dziuba nie zdoła pokonać Michała Olszewskiego, jednak po 82 posunięciach obrona została przełamana i drużyna z Pęgowa mogła się cieszyć srebrnym medalem.

Ostatnią szansę na włączenie się w walkę o medal miała Polonia Wrocław. Warunek był jeden – poloniści musieli pokonać liderów – Hetmana Katowice. Po długiej walce Hetman zwyciężył w minimalnym stosunku 3,5 – 2,5 i to drużyna Stilonu Gorzów zdobyła brązowy medal.

Biały Król Wisznia Mała zwyciężył z Miedzią Legnica i zapewnił sobie utrzymanie w Lidze. Hetman Częstochowa przegrał ze Stilonem i żegna się z rozgrywkami Ekstraligi. Wrzosowi Międzyborów nie udało się przełamać złej passy i zdobyć punktu meczowego. Porażka z Wisłą Kraków potwierdziła spadek z Ekstraligi.

Relacja z rundy 8:

Wasko Hetman GKS Katowice został Mistrzem Polski na rundę przed końcem! Katowiczanie odnieśli zwycięstwo 4-2 nad drużyną z Pęgowa i tym samym powiększyli swoją przewagę do 4 punktów.

Stilon Gorzów oraz Polonia Wrocław wygrali swoje mecze i układ kolejnych miejsc medalowych wciąż jest otwarty. Wieża Pęgów ma 12 punktów meczowych, Stilon oraz Polonia mają 11 punktów.

Ostatnia szansę na utrzymania miał LKS Wrzos Międzyborów, jednak porażka z drużyną z Wiszni Małej spowodowała pozbawienie szans i pewny spadek. TS Wisła Kraków wygrała z Hetmanem Częstochowa, przez co drużyna z Częstochowy na rudnę przed końcem zajmuje miejsce spadkowe.

Relacja z rundy 7:

W rundzie 7 odbyły się dwa mecze na szczycie. W pierwszym z nich drużyna Wasko HETMAN GKS Katowice podejmowała zeszłorocznych medalistów – KSz STILON Gorzów Wlkp. Wynik meczu otworzył debiutujący w drużynie Jan-Krzysztof Duda (obecnie najlepszy Polak), który pewnie wygrał z arcymistrzem Kacprem Piorunem. Katowiczanie pewnie utrzymywali przewagę i mecz zakończył się wynikiem 4,5 – 1,5 dla Hetmana.

W drugim meczu liderów na szczycie pomiędzy Wieżą Pęgów, a VOTUM SA POLONIA Wrocław wynik nie był jasny do samego końca. Po zwycięstwie Aleksandra Hnydiuka nad Oskarem Wieczorkiem Wieża prowadziła 3-2. W ostatniej partii rundy Marcin Tazbir miał lepszą końcówką z Peterem Michalikiem. Przy wygranej drużyna z Wrocławia mogła zremisować, jednak Marcin w niedoczasie nie znalazł drogi do zwycięstwa i musiał zadowolić się remisem. Pozwoliło to Wieży Pęgów odnieść zwycięstwo 3,5 – 2,5 i umocnić się na drugim miejscu.

W ciekawym meczu TS Wisła Kraków zwyciężyła z Akademią Szachową ChessGrow Gliwice 3,5 – 2,5.

K.Sz. MIEDŹ Legnica wygrała z LKS „Wrzos” Międzyborów 3,5 – 2,5. Drużyna Wrzosa ma 0 punktów i póki co jest pierwszym kandydatem do spadku z Ligi.

Walkę o utrzymanie (spadają dwie drużyny) w lidze toczyły dzisiaj drużyny Biały Król Wisznia Mała i UKS „HETMAN” Częstochowa. Mecz zakończył się wynikiem 3-3 i obie drużyny wciąż mają szanse się utrzymać. Na dwie rundy przed końcem zdecydowanie prowadzi Hetman Katowice oraz Wieża Pęgów (3 punkty przewagi nad Stilonem Gorzów i Polonią Wrocław). Jutro obie drużyny zagrają ze sobą. Będzie ciekawie!

Symultana „zagraj z arcymistrzem”

Jako impreza towarzysząca Ekstraligi odbyła się symultana pod hasłem „zagraj z arcymistrzem”. W symultanie brali udział najlepsi śląscy juniorzy. Arcymistrz Krzysztof Bulski rozgrywał partie na 25 szachownicach. Wynik 23,5 – 1,5 (zremisowali: Zbigniew Wiatrowski, Irena Hertlein, Jakub Herwy).