Przejdź do głównej części

Wojtaszek i Navara w Wijk Aan Zee!

adminek 15 sty 2011 12:15

     W dniach 16-30 odbył się jeden z najsilniejszych turniejów na świecie – Wijk Aan Zee 2011. W turnieju A grała cała czołówka światowa: Carlsen, Anand, Aronian, Kramnik. Średni ranking wynosi 2740. Bardzo silny jest także turniej B, w którym gra najlepszy Polak GM Radosław Wojtaszek oraz numer jeden HetMaNa, czeski arcymistrz David Navara. Średni ranking turnieju B wynosi 2659. W turnieju C gra utalentowany polski junior – GM Dariusz Świercz.

 

      W pierwszej rundzie spotkali się GM Radosław Wojtaszek i GM David Navara. Lider HetMaNa wziął rewanż za ostatnią przegraną na Ekstralidze i wygrał czarnymi w obronie Grunfelda. Skomentowaną partie można obejrzeć klikając na link poniżej. W maju, na Ekstralidze 2011 arcymistrzowie zmierzą się znowu, będzie ciekawie!

     

      David po kapitalnym finiszu (4,5/5) podzielił miejsca 1-2 z GM Lukem McShanem. Anglik miał jednak lepszą wartościowość, co dało mu 1 miejsce. GM Radosław Wojtaszek zajał samodzielnie 8 miejsce. W grupie C GM Dariuszowi Świerczowi niestety nie udało się wygrać lepszej końcówki w ostatniej rundzie i zajął 6 miejsce. Turniej A wygrał nieoczekiwanie Amerykanin GM Hikaru Nakamura, wyprzedzając największe gwiazdy – GM Ananda, GM Aroniana i GM Carlsena.