Przejdź do głównej części

Łukasz Jarmuła arcymistrzem!

czarny goniec 28 wrz 2020 9:16

Łukasz Jarmuła arcymistrzem! Nasz zawodnik wypełnił ostatnią normę na turnieju w Pardubicach, gdzie zajął II miejsce. Poprzednie normy Łukasz zdobył w 2018 roku: w memoriale Margaryana w Armenii oraz w Pardubicach, w których wtedy także zajął II miejsce. Gratulujemy!

Poniżej zamieszczamy obszerną relację Łukasza z turnieju oraz podziękowania:

Dwa lata temu to właśnie w Pardubicach zdobyłem swoją drugą normę arcymistrzowską, zajmując drugie miejsce za Siergiejem Mowsesjanem. Na tegoroczny Czech Open przyjechałem po długiej przerwie związanej z koronawirusem, niemniej jednak z dużymi ambicjami.

Turniej od samego początku zaczął się układać dla mnie dobrze. Po dwóch wygranych z niżej rozstawionymi przeciwnikami, osiągnąłem solidny remis czarnymi z posiadającym drugi numer startowy arcymistrzem Vojtechem Platem. Następnie dzięki szybko osiągniętej przewadze debiutowej wygrałem z dwunastoletnim Karelem Brozką, który mimo niskiego rankingu zagrał świetny turniej, przegrywając tylko ze mną i zyskał 156 oczek na rankingu! W następnej rundzie ponownie sprawdziło się moje przygotowanie debiutowe i uzyskałem pewny remis czarnymi z osiemnastoletnim holenderskim mistrzem międzynarodowym Liamem Vrolijkiem.

Kluczowa dla przebiegu turnieju była moja wygrana w szóstej rundzie z faworytem turnieju, silnym czeskim arcymistrzem Jirim Stockiem. Oceniam tę partię jako jedną z najlepszych w mojej karierze. Konsekwentnie powiększałem swoją przewagę pozycyjną począwszy od debiutu aż w końcu dominacja strategiczna przyniosła mi decydujące zyski materialne. Po tej wygranej szanse na normę zaczęły się krystalizować. W siódmej rundzie ponownie dostałem biały kolor i liczyłem na zwycięstwo, jednak mój przeciwnik, niemiecki mistrz międzynarodowy Roven Vogel zagrał bardzo solidną partię, umiejętnie broniąc dzięki aktywności końcówkę z izolowanym pionem.

Ósma runda to pojedynek z liderem i zwycięzcą turnieju Lucasem Van Foreestem, dziewiętnastoletnim holenderskim arcymistrzem, bratem bardziej znanego Jordena Van Foreesta. Była to najtrudniejsza partia w turnieju. Po niedokładnie rozegranym debiucie musiałem bronić pozycji z pionem mniej, co na szczęście mi się udało. Co ciekawe, już w remisowej pozycji przeciwnik dał mi niespodziewaną szansę wygranej, jednak w niedoczasie i po długiej obronie przeoczyłem tę możliwość.

O zdobyciu przeze mnie trzeciej normy i tytułu arcymistrza zadecydowała wygrana w ostatniej rundzie z ukraińskim arcymistrzem Petrem Golubką, szczególnie znanym jako doskonały gracz rapidowy i blitzowy. Partia miała dość dramatyczny przebieg. Po nie w pełni poprawnej w mojej ocenie ofierze jakości ze strony przeciwnika, powiększałem stopniowo swoją przewagę, jednak nerwy zaczęły grać rolę i przeoczyłem serię stosunkowo prostych wygranych. Na szczęście Caissa uśmiechnęła się do mnie – w momencie, kiedy w perspektywie była lepsza dla mnie, ale możliwa do obrony przez czarne końcówka, przeciwnik niespodziewanie przekroczył czas do namysłu! Tym samym ziścił się mój wieloletni cel uzyskania najwyższego tytułu szachowego.

Chciałbym wykorzystać to miejsce, żeby podziękować moim rodzicom i bratu za fundamentalne wsparcie w mojej drodze szachowej, jak również mojemu byłemu trenerowi Bartoszowi Soćko za kluczowy wkład w podwyższenie mojego poziomu szachowego oraz wszystkim innym osobom które mnie wspierały i mi kibicowały. Bez nich to osiągnięcie nie byłoby możliwe.

Gratulujemy!

Sylwetka zawodnika: http://www.szachypolskie.pl/lukasz-jarmula/

Partie z turnieju w Pardubicach: https://www.chessbomb.com/arena/2020-czech-open-pardubice

Wyniki z turnieju w Pardubicach: http://chess-results.com/Tnr530505.aspx?lan=1&art=1