Przejdź do głównej części

Grzegorz Gajewski brązowym medalistą Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski 2020!

czarny goniec 28 lip 2020 5:54

Arcymistrz Grzegorz Gajewski został brązowym medalistą Lotto Mistrzostw Polski! Grzegorz w walce o trzecie miejsce pokonał arcymistrza Bartłomieja Heberlę. Mistrzem Polski został GM Kacper Piorun, a wicemistrzem GM Daniel Sadzikowski.

Mistrzostwa Polski są rozgrywane od 1926 roku w większości systemem kołowym (gra 10 zawodników każdy z każdym) lub systemem szwajcarskim (około 10 razy w historii). W 2020 mistrzostwa zostały rozegrane systemem pucharowym – co było historycznym eksperymentem i wywołało wiele kontrowersji.

Grzegorz podsumował swój start na Facebooku:

Zakończyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach. Wielkie gratulacje dla Kacper Piorun, który – mimo iż nie był w swojej najlepszej formie (bo według mnie to po prostu trzeci gracz w Polsce z rankingiem Elo zaniżonym o min. 50 punktów) – zademonstrował niebywałą wręcz odporność psychiczną, co pozwoliło mu wyjść zwycięsko ze wszystkich pojedynków, a zwłaszcza te dwa ostatnie – ze mną i Danielem,przez długi czas nie układały się po jego myśli. Brawo!Równie wielkie gratulacje dla Daniel Sadzikowski, dla którego ostatnie lata były szachowo bardzo niepomyślne i chyba każdy na jego miałby prawo pomyśleć, czy aby na pewno to wszystko ma sens… Szachy mają jednak to do siebie, że ciężka praca po prostu musi się zwrócić, a po Danielu tę pracę widać było jak na dłoni. Oby tak dalej i powrót w rejony 2600 będzie kwestią czasu.Ja sam liczyłem na nieco więcej, powtarzam sobie, że armagedon to przecież loteria, ale nie ma co narzekać, w końcu medal to medal. Zadowolony jestem ze swojej gry, zwłaszcza w drugiej części turnieju, choć dawało już o sobie znać zmęczenie. Skąd więc ta ponura mina na zdjęciu? Tutaj przechodzimy do drugiej części mojego wpisu. W trakcie i po turnieju mogliśmy już przeczytać opinie kibiców (mieszane) oraz organizatorów (do przewidzenia). Pora na przemyślenia z punktu widzenia zawodnika, który przeszedł przez wszystkie możliwe etapy. Formuła mistrzostw była wyniszczająca. Pobudka o 8 rano, śniadanie, godzina powtórek, ubranie się zgodnie z regulaminem dress code, wyjazd na salę, 5 godzin gry, obiad w pośpiechu, powrót, przebranie w normalny strój, przygotowanie na dogrywki, drzemka, pobudka, ubranie się zgodnie z regulaminem dress code, wyjazd na salę, 3 godziny dogrywki, powrót, przebranie w normalny strój, kolacja (o 22.00) i…przygotowanie, bo przecież na drugi dzień gramy o 11. Już dawno temu jako zawodnicy zwracaliśmy uwagę na potrzebę dnia wolnego przy systemie pucharowym i wielka szkoda, że Polski Związek Szachowy nas nie posłuchał. Ja w każdym razie przy utrzymaniu takiej formuły przy takiej puli nagród za rok nie zagram.Za trzecie miejsce otrzymałem nagrodę wysokości 5000 zł (minus podatek i opłaty: startowa, organizacyjna, rankingowa). Dodam, że koszty zakwaterowania i wyżywienia spoczywały w całości na zawodnikach bądź ich klubach. Warto? Na koniec chciałbym raz jeszcze podziękować swojemu klubowi Wasko HETMAN GKS Katowice za wspieranie mojej kariery.

https://www.facebook.com/photo?fbid=10216745523381955&set=a.1155114489549

Zdjęcie pochodzi z strony organizatora: http://mp2020.pzszach.pl/wp-content/uploads/sites/19/2020/07/A94A4779-int.png

Strona Mistrzostw: http://mp2020.pzszach.pl/

Sylwetka Grzegorza http://www.szachypolskie.pl/grzegorz-gajewski/

Mistrzostwa w Encyklopedii Szachy w Polsce http://www.szachypolskie.pl/mistrzostwa-polski-mezczyzn-w-szachach-2020/