Przejdź do głównej części

Ekstraliga 2018 – I zjazd

Grandmaster 08 cze 2018 8:26
Stoją od lewej: GM Krzysztof Bulski, GM Łukasz Jarmuła, GM Kamil Mitoń, GM Radosław Wojtaszek, GM Monika Soćko, GM Bartosz Soćko, GM David Navara

W Gorzowie Wielkopolskim wystartowały rozgrywki Ekstraligi 2018.

Nasza drużyna wygrała trzy mecze podczas pierwszego zjazdu i prowadzi w tabeli!

1 runda

Wasko HETMAN GKS Katowice 5,0 – 1,0 K.Sz. MIEDŹ Legnica

Pewnie wygrali Radosław Wojtaszek z Aleksandrem Miśtą oraz David Navara z Robertem Kempińskim. David już po 2 godziny gry mógł zapisać sobie punkt na blankiecie po bardzo ładnej i dynamicznie rozegranej partii. Monika całą partie miała lepszą pozycje z Alicją Śliwicką, ale przeoczenie na końcu partii spowodowało, że musiała się zadowolić remisem. Kamil Mitoń w partii z Piotrem Bobrasem miał ciekawą pozycję ze złożonym układem sił. Kamil miał w końcówce figurę za 3 pionki. Po wymianach partia zakończyła się podziałem punktu. Bartosz Soćko z Tadeasem Krieblem w symetrycznej, równej pozycji zagrał bardzo walecznie i gdy przeciwnik zroszował w krótką stronę, Bartosz wybrał dla swojego króla drugą stronę szachownicy, dzięki czemu w tej partii mogliśmy zobaczyć obustronne ataki na króla i skomplikowaną taktykę. Po burzy przyszła spokojna, równa końcówka, w której góre wzięło doświadczenie i Bartosz po długiej partii wypunktował swojego przeciwnika.

2 runda

Wasko HETMAN GKS Katowice 4,0 – 2,0 Akademia Szachowa ChessGrow Gliwice

Początek meczu z Gliwicami nie był zbyt obiecujący. Kamil Mitoń nie zagrał najlepiej w partii z Michałem Olszewskim i dość szybko musiał uznać się za pokonanego. W opałach był także Bartosz, który poświęcił dwa pionki i nie otrzymał wystarczającej rekompensaty. Jednak chwilę później przeciwnik Bartosza – Tomasz Warakomski – w komplikacjach się pomylił i Bartosz mógł jeszcze nawet walczyć o zwycięstwo. Partia ostatecznie zakończyła się remisem. Po długiej walce swoje partie wygrali Monika, Krzysztof i David, co przy remisie Radka dało nam zwycięstwo.

3 runda

UKS „HETMAN” Częstochowa 0,0 – 6,0 Wasko HETMAN GKS Katowice

Drużyna z Częstochowy została przez nas pewnie wypunktowana. Na każdej szachownicy od początku mieliśmy dobre pozycje i wszyscy zawodnicy wygrali swoje partie.

 

IM Łukasz Jarmuła

Udany debiut w naszej drużynie zaliczył IM Łukasz Jarmuła, który w pierwszej rundzie pewnie wygrał w pojedynku z IM Piotrem Murdzią, a w trzecie rundzie pewnie wypunktował Jacka Flisa. 20-letni Łukasz grał już wcześniej w naszej drużynie juniorskiej oraz w drużynie Ekstraligi Śląskiej. Teraz dla Łukasza przyszedł czas na sprawdzenie się w zawodach seniorskich najwyższego szczebla.

Zjazd odbył się w Gorzowie Wielkopolskim w dniach 08-10.06. Kolejny zjazd odbędzie się we Wrocławiu w terminie 14.09 – 16.09.

Galeria zdjęć