Przejdź do głównej części

HETMAN Drużynowym Mistrzem Polski 2017!

Grandmaster 21 lis 2017 4:19

Zakończył się ostatni, trzeci zjazd Ekstraligi 2017, który tradycyjnie miał miejsce w Katowicach. Rozgrywki odbyły się w dniach 24-26.11 w Bibliotece Uczelni Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach przy ul. Mikołowskiej 72. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa.

 

Dzień I

Runda 7: Hetman Częstochowa – Wasko HETMAN GKS Katowice 

Mimo że naszym przeciwnikom nie udało się dotychczas zdobyć punktów meczowych, to emocji podczas meczu było całkiem sporo. Dość szybko przegrał nasz silny punkt – czeski superarcymistrz David Navara,  który zagrał ryzykownie w debiucie i szybko wpadł w kłopoty z Grzegorzem Nasutą. Dobrze spisali się Monika i Bartosz Soćko oraz Krzysztof Bulski którzy odnieśli pewne zwycięstwa. Grzegorz Gajewski miał pewne problemy, ale partia zakończyła się remisem, co dało nam zwycięstwo w meczu. Przez większą część partii bronił się arcymistrz Kamil Mitoń, ale ostatecznie udało mu się utrzymać remis. Dało nam to zwycięstwo 4-2 i przybliżyło nas do obrony tytułu.

 

Mecz szachiści kontra piłkarki

Przy okazji Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach rozegrano pokazowy mecz piłkarek GKS Katowice z najlepszymi polskimi szachistami. Było sporo walki i jeszcze więcej dobrej zabawy! Prowadzące w rozgrywkach I Ligi kobiecej zawodniczki GKS Katowice wygrały z uczestnikami rozgrywek Ekstraligi szachowej po emocjonującym meczu. Przy stanie 4 – 1 szachiści doprowadzili do stanu 4 – 3, mieli dwie wyborne niewykorzystane sytuacje, ale ostatecznie większe doświadczenie boiskowe wzięło górę.

Mecz zakończył się wynikiem 6-3 dla piłkarek.

Dzień II

Runda 8: K. Sz. Miedź Legnica – Wasko HETMAN GKS Katowice

Mamy tytuł Drużynowego Mistrza Polski na rundę przez końcem!

Mecz od początku przebiegał pod nasze dyktando. Monika szybko stworzyła problemy swojej młodszej przeciwniczce – Alicji Śliwickiej – i już po dwóch godzinach gry zdołała zamienić przewagę na punkt. W partiach Bartosza z Marcinem Sieciechowiczem i Davida z Robertem Kempińskim było ciekawie, nasi zawodnicy próbowali przechwycić inicjatywę, ale pojedynki zakończyły się remisami. Takim samym wynikiem zakończyła się partia Radka z Aleksandrem Miśtą. Grzegorz całą partie naciskał Pavla Simacka z Czech. Po długiej walce udało mu się przełamać obronę przeciwnika i zainkasować cały punkt. Wygrywamy 4-2, co daje nam 3 punkty meczowe przewagi nad Stilonem Gorzów Wlkp. i złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski!

 

Dzień III

Runda 9: Wasko HETMAN GKS Katowice – WKS Kopernik

Spotkanie rozpoczęliśmy od walkowera – na rundę nie dotarła Karina Szczepkowska i Monika Soćko dostała punkt za darmo. Szybko wygrał David Navara, który w bardzo ostrej pozycji lepiej policzył warianty i już po 23 posunięciach jego przeciwnik Piotr Bobras musiał uznać się za pokonanego. W swoich partiach od początku przeważali Bartosz Soćko oraz Kamil Mitoń. Po kilku godzinach gry pewnie zamienili przewagi na punkty. Radosław Wojtaszek, grający na pierwszej szachownicy, podejmował arcymistrza Jurija Vovka z Ukrainy. Radek grał białymi i od początku szukał sposobu na przechwycenie inicjatywy. Po kilku niedokładnościach przeciwnika obrona została przełamana. Dało nam to zwycięstwo 5-1 i złoty medal z przewagą trzech punktów meczowych nad kolejną drużyną! Srebrny medal zdobyła drużyna Stilonu Gorzów Wlkp., a brąz zdobyła drużyna VOTUM SA Polonii Wrocław. Poza tytułem Drużynowego Mistrza Polski nasi zawodnicy zdobyli również nagrody indywidualne. Najlepsi na swoich szachownicach byli: Monika Soćko, Bartosz Soćko oraz Radosław Wojtaszek.

 

Symultana zagraj z arcymistrzem

W budynku firmy COIG S.A. odbyła się symultana szachowa z arcymistrzem Krzysztofem Bulskim. Symultana zakończyła się wynikiem 25-1 na korzyść arcymistrza. Zremisować udało się Tomaszowi Kułakowi – juniorowi Hetmana Katowice oraz Wojciechowi Olbrotowi, synowi Roberta Olbrota, pracującego w COIGu.
Gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki przygotowane przez firmę COIG oraz dyplomy uczestnictwa.

 

Artykuł o symultanie na stronie COIGu

Zakończenie

Na zakończeniu imprezy nasza drużyna przyjmowała gratulacje między innymi od Prezydenta Katowic dr Marcina Krupy, Rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach prof. dr hab. Adama Zająca, Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu UM Katowice Sławomira Witka, Prezesa GKS-u Katowice dr Marcina Janickiego oraz Prezesa Polskiego Związku Szachowego Adama Dzwonkowskiego.

Stoją od lewej: Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Sławomir Witek, Prezes GKSu Katowice dr Marcin Janicki, Prezes Klubu Szachowego HETMAN Tadeusz Szafraniec, GM Monika Soćko, Prezydent Katowic dr Marcin Krupa, Wiceprezes COIG S.A. Grzegorz Masternak, GM Grzegorz Gajewski, GM David Navara, GM Bartosz Soćko, kucają od lewej: Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego GM Jacek Gdański, GM Kamil Mitoń, GM Radosław Wojtaszek, GM Krzysztof Bulski

 

Film ze strony GKSu Katowice
Film ze strony WASKO
Film z relacji w serwisie sportowym TVP3
Film telewizji Tawizja HD
Galeria zdjęć ze strony GKSu Katowice
Galeria zdjęć na stronie WASKO
Artykuł na stronie WASKO
Artykuł na stronie COIG
Artykuł na stronie Drużynowego Mistrza Czech – Novego Boru
Honorowy Patronat Prezydenta Katowic dr Marcina Krupy