Przejdź do głównej części

HETMAN Drużynowym Mistrzem Polski 2016

Grandmaster 03 paź 2016 7:34

W dniach 07-09.10.2016 rozgrywana była III sesja Ekstraligi Szachowej 2016 w Katowicach. Organizowana przez nas impreza odbyła się w Miejskim Domu Kultury „Bogucice – Zawodzie” przy ul. Markiefki 44a. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa. 

Drużyna Wasko HETMAN Katowice po raz drugi z rzędu sięgnęła po złoty medal! Wygrana w ostatnim meczu z drużyną  K.Sz. MIEDŹ Legnica dała Hetmanowi samodzielne pierwsze miejsce z 17 dużymi punktami. Drugie miejsce zajęła drużyna KSz STILON Gorzów Wlkp. (16 pkt.) Trzecia była drużyna VOTUM SA POLONIA Wrocław (14 pkt.). Relacje z rund i podsumowanie w pełnym artykule.

W uroczystym zakończeniu udział wzięli Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Minister Jan Widera, wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun oraz Naczelnik Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Sławomir Witek.

 

Jak co roku odbyły się imprezy towarzyszące:

  • Czwartek 6.10.2016r., godz. 17:00

Symultana szachowa – „I Ty możesz zagrać z arcymistrzem”. Szczegóły w oddzielnym artykule.

  • Piątek 7.10.2016r. 

Rozegrany został mecz piłki nożnej z udziałem szachistów. Poniżej znajduje się link do galerii zdjęć.

Relacja z 7 rundy:

 

Po 6-ciu rundach na prowadzeniu były 3 drużyny z taką samą liczbą dużych punktów: KSz STILON Gorzów Wlkp., Wasko HETMAN Katowice, VOTUM SA POLONIA Wrocław.

 

Najciekawszym pojedynkiem 7 rundy był mecz liderów – Wasko HETMAN Katowice i VOTUM SA POLONIA Wrocław. Na szachownicach 1-4 i 6 partie były bardzo wyrównane i zakończyły się remisami. Jedynie Alexander Areshchenko mógł w pewnym momencie osiągnąć dużą przewagę w partii z Danielem Sadzikowskim, ale była ona trudna do znalezienia. Na szachownicy 5 Bartosz Soćko od początku miał jasną przewagę z Kamilem Stachowiakiem, którą pewną ręką zamienił w punkt, co dało drużynie HETMANA zwycięstwo 3,5-2,5.

 

Dużą niespodzianką była wygrana Michała Matuszewskiego z Kacprem Piorunem w meczu gorzowian z Wisłą Kraków. W dalszej części meczu zawodnicy Stilonu zdołali odrobić straty i ostatecznie wygrali 4-2. W meczu OKSiR BAUMATECH Wisznia Mała – LKS „Wrzos” Międzyborów toczyła się walka o szanse na utrzymanie. Przy stanie 3-2 dla Wiszni Arkadiusz Skawiński utrzymał końcówkę wieżową z pionem mniej w partii z Łukaszem Cyborowskim i dzięki temu Wisznia wygrała 3,5-2,5. Akademia Szachowa Gliwice wygrała 4-2 z Basztą MOS Żnin i zachowuje realne szanse na medal. K.Sz. MIEDŹ Legnica wygrała z SzSON „Zagłębie” Dąbrowa Górnicza 3,5-2,5.

 

Relacja z 8 rundy:

 

Dramatyczny przebieg miał mecz na szczycie pomiędzy VOTUM SA POLONIA Wrocław i KSz STILON Gorzów Wlkp. Przy stanie 1,5-1,5 zawodnicy z Wrocławia mieli lepsze końcówki na 3 szachownicach, w tym dwie z dobrymi szansami na wygraną, więc wydawało się, że uda im się pokonać liderów. Jednakże „ślepota szachowa” dopadła Dimitriosa Mastrovasilisa w partii z Kamilem Dragunem i w stabilnie lepszej końcówce wieżowej praktycznie podstawił wieżę, gdyż po wymianie pionek Kamila Draguna pierwszy dochodził do pola przemiany. Dało to przewagę gorzowianom. Po długiej walce Jolanta Zawadzka pokonała Beatę Zawadzką i mecz zakończył się wynikiem 3-3, z którego z pewnością drużyna Polonii nie jest w pełni zadowolona. Szansę na awans w tabeli wykorzystała drużyna Wasko HETMAN Katowice, która pewnie pokonała 5-1 OKSiR BAUMATECH Wisznia Mała i wyszła na samodzielnie prowadzenie z dużym punktem przewagi nad Stilonem.

 

Akademia Szachowa Gliwice przy zwycięstwie miała realne szanse na medal, ale po remisie z Wisłą Kraków prawdopodobnie będzie musiała się zadowolić 4 lokatą. SzSON „Zagłębie” Dąbrowa Górnicza zremisowała 3-3 z Baszta MOS Żnin. K.Sz. MIEDŹ Legnica wygrała 4-2 z LKS „Wrzos” Międzyborów. Już wiadomo, że z Ekstraligi spadną drużyny LKS „Wrzos” Międzyborów i OKSiR BAUMATECH Wisznia Mała.

 

Relacja z 9 rundy:

 

Przed 9 rundą wydawało się, że układ tabeli jest już wyjaśniony. Na prowadzeniu były drużyny Wasko HETMAN Katowice (15 pkt.), KSz STILON Gorzów Wielkopolski (14 pkt.) i VOTUM SA POLONIA Wrocław (12 pkt.). Drużyna Hetmana grała z Miedzią Legnica. Cztery partie dość szybko zakończyły się remisami i na placu boju pozostali Grzegorz Gajewski z Marcinem Sieciechowiczem i Bartosz Soćko ze Stanisławem Zawadzkim. Grzegorz zagrał w swoim stylu i poświęcił jakość za inicjatywę, jednak po kilku niedokładnościach okazało się, że rekompensaty brak i po kolejnym poświęceniu Grzegorz stał już bez wieży w przegranej pozycji. Sytuacje ratował Bartosz, który miał dwa pionki więcej i duże szanse na wygraną. Przy remisie Hetmana szanse na złoty medal odzyskiwał Stilon, który w meczu z Akademia Szachowa Gliwice prowadził i miał szansę na wygraną 4-2. Przy takim zwycięstwie drużyny Hetmana i Stilonu miałyby tę samą liczbę dużych punktów i małych, i o wygranej Stilonu zadecydowałaby większa liczba punktów na pierwszej szachownicy! Dla kibiców Hetmana były to zdecydowanie ciężkie chwile, jednak w niedoczasie wynik odwrócił Marcin Sieciechowicz, który po dużej podstawce stracił hetmana i musiał uznać się za pokonanego. Dzięki temu Hetman wygrał 4-2 i utrzymał pierwszą lokatę. Stilon ostatecznie wygrał z Gliwicami 3,5-2,5.

 

Polonia Wrocław pokonała OKSiR BAUMATECH Wisznia Mała 3,5-2,5. Baszta MOS Żnin wygrała z drużyną LKS „Wrzos” Międzyborów 3,5-2,5, dzięki czemu żninianie zajęli dobrą 5 lokatę. Drużyna SzSON „Zagłębie” Dąbrowa Górnicza wygrała z TS Wisłą Kraków 4-2 i awansowała na 7 lokatę.

 

Podsumowanie

 

O miejsca medalowe walka trwała do samego końca, jednak ostatecznie nie było większych niespodzianek. Nie zawiódł faworyt – Wasko HETMAN Katowice. Oprócz remisu z drużyną z Gorzowa Wlkp. katowiczanie wygrali wszystkie mecze i z wynikiem 17 dużych punktów zdobyli złote medale i tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Drugie miejsce wywalczył KSz STILON Gorzów Wielkopolski z wynikiem 16 pkt. Gorzowianie do samego końca próbowali dogonić drużynę z Katowic, mieli realne szanse na złote medale, jednak strata punktu z Polonią Wrocław okazała się nie do odrobienia. Trzecie miejsce i brązowe medale zdobyła drużyna VOTUM SA POLONIA Wrocław z wynikiem 14 pkt. W stosunku do zeszłego roku nastąpiła mała zmiana – w poprzednim sezonie to wrocławianie zdobyli srebrne medale, a gorzowianie brązowe. Drużyna z Wrocławia przez większość imprezy była na pierwszym miejscu, jednak przegrana z K.Sz. HETMAN i remis z K.Sz. STILON spowodowały spadek na 3 miejsce.

 

Szanse medalowe miała Akademia Szachowa Gliwice, ale remis i przegrana w ostatnich dwóch rundach pozwoliła tylko na utrzymanie 4 pozycji z wynikiem 11 pkt. Dalsze miejsca zajęły drużyny: Baszta MOS Żnin (9 pkt.), K.Sz. MIEDŹ Legnica (8 pkt.), SzSON „Zagłębie” Dąbrowa Górnicza (7 pkt.), TS WISŁA Kraków (5 pkt.). Z ligi spadły beniaminki: OKSiR BAUMATECH Wisznia Mała (2 pkt.) i LKS „Wrzos” Międzyborów (1 pkt.).