Przejdź do głównej części

Ekstraliga 2014 – Drużynowe Wicemistrzostwo Polski!

adminek 25 wrz 2014 4:13
druzyna
druzyna

    W dniach 3-5.10.2014 odbyła się ostatnia, III sesja Sygnity Ekstraligi. Zawody miały miejsce w Miejskim Domu Kultury „Bogucice – Zawodzie” przy ul. Markiefki 44a. Tradycyjnie patronat nad imprezą objął Prezydent Katowic Piotr Uszok (skan patronatu w linku poniżej). 

 

Wasko HETMAN Katowice Drużynowym Wicemistrzem Polski 2014! 

 

 druzyna  

Stoją od lewej: poseł dr Jerzy Ziętek, GM Alexander Areschenko, GM Grzegorz Gajewski,

GM Krzysztof Bulski, GM Jacek Gdański, GM Bartosz Soćko, GM Monika Soćko,

IM Grzegorz Masternak, GM Włodzimierz Schmidt  

 

Relacja z ostatniego zjazdu: 

 

Po słabym występie w II sesji spadliśmy na 3 miejsce i musieliśmy gonić liderów – Akademie Szachową Gliwicę (1 pkt. straty) i Polonię Wrocław (2 pkt. straty). Nasz plan na ostatnią sesję był prosty – zebrać jak najwięcej małych punktów ze słabszymi drużynami z Pawłowic i Pułtuska, aby w ostatniej rundzie rozgrywać mecz o wszystko z liderem Votum S.A. Polonią Wrocław.

 

Pierwsza część planu została wykonana wzorowo – pierwszy mecz wygraliśmy 6-0, a w drugim oddaliśmy tylko połówkę, wygrywając 5,5-0,5. 

Przed ostatnią rundą wiedzieliśmy, że wygrana 4-2 daje nam złoto, wygrana 3,5-2,5 srebro, natomiast każdy inny wynik brąz.

 

Niedzielny mecz od początku toczył się po naszej myśli. Przed kontrolą czasu GM Kamil Mitoń i GM Monika Soćko mieli przewagę z dużymi szansami na cały punkt, pozycje GM Alexa Areshchenko i GM Grzegorza Gajewskiego wyglądały obiecująco, stabilnie gorzej stał GM Krzysztof Bulski, natomiast u GM Bartosza Soćko wszystko zmierzało do remisowego zakończenia. Niedługo po kontroli czasu wygrał Kamil, Bartosz zremisował, a Monika miała już kompletnie wygraną pozycję. Niestety w niedoczasie pomylił się Krzysztof i do złota potrzebowaliśmy jeszcze jednego zwycięstwa. Alex w lepszej końcówce nie zauważył wygrywającej kontynuacji i musiał zadowolić się remisem. Grzegorz długo szukał szans w trochę lepszej wieżówce z Mateuszem Bartlem, ale niestety z uwagi na małą ilość pionków padł remis. Ostatecznie mecz wygraliśmy 3,5-2,5, co dało nam srebrny medal i tytuł Drużynowego Wicemistrza Polski! Pozostał jednak pewien niedosyt – do złota zabrakło nam tak niewiele – połówki małego punktu..  

   

    Jak co roku przy okazji Ekstraligi odbyły się imprezy towarzyszące: dwie symultany z arcymistrzami, mecz piłkarski z reprezentacją Urzędu Miasta Katowice oraz VI Mistrzostwa Polski Pracowników Firm Wodociągowych i Kanalizacyjnych.

 

   Relacja FM Michała Tworuszki z symultan:

 

Dnia 1.10 w siedzibie klubu KSz "HETMAN" Katowice została rozegrana tradycyjna symultana na 20 szachownicach. Tym razem katowickich juniorów miał szansę przetestować ukraiński arcymistrz Alexander Areszczenko – były mistrz świata juniorów do lat 14, arcymistrz posiadający w przeszłości ranking 2700. Przeciwnikami arcymistrza byli juniorzy w wieku od 6 lat do lat 17. Mimo, że symultana trwała 2 godzin arcymistrz nie dał żadnych szans juniorom i wygrał wszystkie partie. Największy opór stawili: Zuzanna i Karolina Kulpa, Daniel Koszewski oraz Natalia Wykpis. Juniorzy życzą arcymistrzowi szybkiego powrotu do rankingu 2700.

 

W klubie KS Dors została rozegrana druga symultana z aktualnym wicemistrzem Polski – Grzegorzem Gajewskim. Przeciwnikami arcymistrza byli seniorzy (nawet kandydaci). Arcymistrz wygrał 14 partii, 5 partii zremisował, a 3 partie przegrał. 

 

symultana

GM Alexander Areschenko z uczestnikami symultany 

 

     W czwartek odbył się mecz piłkarski Szachiści kontra reprezentacja Urzędu Miasta Katowice. Drużyna szachistów, kierowana przez GM Bartosza Soćka była nastawiona bardzo bojowo, jednak szybko okazało się, że pracownicy Urzędu Miasta regularnie trenują i są świetnie zgrani, co dało im zdecydowaną przewagę w meczu i wysokie zwycięstwo. Szachiści byli blisko strzelenia gola honorowego, jednak chwilę po tym, jak piłkę w siatce umieścił Bartosz Soćko, sędzia odgwizdał spalony.

 

mecz

Drużyna szachistów z Prezesem Hetmana Katowice – Tadeuszem Szafrańcem (z prawej).

 

     VI Mistrzostwa Polski Pracowników Firm Wodociągowych i Kanalizacyjnych odbyły się w dniach 03-04.10.2014. O złoto tradycyjnie walczył Prezes Hetmana Tadeusz Szafraniec (ranking 2000). Przez cały turniej prowadził, ale remisy w dwóch ostatnich partiach nie wystarczyły do utrzymania pierwszego miejsca i Prezes musiał zadowolić się II miejscem. Zawody wygrał CM Sanz Losada Victoriano, trzeci był Marek Zychowski.