Przejdź do głównej części

Olimpiada Szachowa Khanty-Mansiysk 2010

adminek 25 wrz 2010 12:15

     Zakończyła się Olimpiada Szachowa w Khanty-Mansiysku. Był to najsilniejszy turniej drużynowy na świecie – grali wszyscy najlepsi. W polskiej i czeskiej ekipie grało kilku naszych zawodników. W czeskiej drużynie grał nasz zawodnik z 1 szachownicy Ekstraligi – GM David Navara oraz GM Vlastimil Babula. W polskiej drużynie kobiecej na pierwszej szachownicy grała GM Monika Soćko. U mężczyzn na 2 szachownicy grał GM Bartosz Soćko, a na 4 GM Kamil Mitoń. 

 

     Niestety w ostatniej rundzie mężczyźni przegrali z drużyną Węgier(wszyscy remisy, GM Macieja przegrał czarnymi z GM Almasim). Zepchnęło to naszych aż na 11 pozycję. Zabrakło chyba trochę doświadczenia – przed ostatnią rundą zajmowaliśmy 4 miejsce i przy wygranej mieliśmy bardzo duże szanse na medal. Niestety nie wytrzymaliśmy trudów ostatniej rundy i 11 miejsce nie odzwiercieda gry Polaków. Na duże wyróżnienie zasługuje gra GM Wojtaszka na 1 szachownicy – wynik rankingowy 2769 robi wrażenie! Rośnie nowy lider drużyny. Kamil Mitoń, Bartosz Soćko i Mateusz Bartel także zagrali bardzo duże – wszyscy mieli wyniki rankingowe w granicach 2700! Bartłomiej Macieja zaczął turniej dobrze, jednak 3 porażki w 7, 8 i ostatniej 11 rundzie zupełnie popsuły turniej naszemu arcymistrzowi. Mamy młodą drużynę, rozwijających się zawodników, gdy nabierzemy doświadczenia możemy być groźni nawet dla najlepszych!

 

     Kobiety natomiast, po bardzo bojowej ostatniej rundzie, zremisowały i uplasowały się na niezłym 6 miejscu. Jednak z pewnością stać naszą drużynę na dużo więcej. Monika Soćko zagrała na swoim poziomie, mimo kilku wpadek w środku turnieju, na koniec wygrała kilka ważnych partii. Za to WGM Jolanta Zawadzka nie może zaliczyć turnieju do udanych – grała ze sporo słabszymi rywalkami, a wyniki były bardzo w kratkę. Dobrze zagrały WGM Joanna Majdan i IM Joanna Dworakowska. WGM Beata Kadziolka zagrała tylko 3 partie, zrobiła 50%. W środku turnieju nasza drużyna nie mogła się odnaleźć i tak naprawdę tylko dobry wynik na finiszu zapewnił nam niezłe miejsce. Licziliśmy na więcej!

 

Oficjalna strona Olimpiady: